Let’s discuss how to price your handmade goods and my recommended “Etsy pricing formula”. Pricing your handcrafted products or designs can be one of the most challenging tasks for a creative entrepreneur or artist (that’s why I eventually created a spreadsheet and an entire free workshop that helps you do it!).

You can have an awesome product, a cohesive brand, a great webpage…you can even have amazing sales, but if your product isn’t priced right, you won’t make a profit. Without a healthy profit margin, it will be hard to keep running your creative biz.

how to price handmade goods - using a flexible pricing formula for etsy sellers

{Please note, before you read this post, I suggest you read our posts on tracking expenses and accounting for overhead to better understand the concepts we’ll discuss here.}

I could write a whole novel on this topic, and you’ll find several posts about pricing around here. This is a tricky but important concept that every serious business owner should take the time to research and understand. I’ve also created a free simple + flexible little pricing formula worksheet to help you determine profitable prices for your handmade goods.

If you’re working on refining your handmade pricing strategy, make sure you check out my free video training, The Key 3 Signs You Need to Fix Your Prices ASAP.

The Unprofitable Etsy Pricing Formula

Browsing the interwebs, you might see a pricing formula that looks a lot like this:

Supplies x 2 = Wholesale Price
Wholesale Price x 2 = Retail Price (or basically Supplies x 4)

I’m hesitant to even type that one on here because I don’t want you to just see it, use it, and then leave. A pricing formula like this might be simple, but it most likely will not get you a profit. Why? Because it leaves out a whole bunch of other fees and expenses that you’re probably incurring. Sure, the “x2″ or “x4″ multiplier is probably helping you cover part of that, but it’s better to come up with a more accurate measure of all your expenses and include them in your equation.

Pricing for Profit – A Better Formula

etsy pricing formula

Here’s what I suggest:

My Etsy pricing formula also includes labor and what I’m calling an overhead rate. Yes, my formula is a little more complicated. But, it’s going to give you a price that more accurately reflects how much it really cost you to create your good.

Let me explain my reasoning by defining each piece of the formula. Then, I’ll give an example of pricing two hypothetical products, a wire-wrapped ring and a pair of stud earrings (I’m biased toward jewelry due to my original biz Lazy Owl Boutique!).

Supplies: As I explained in this post, your supplies expense is the cost of whatever materials went directly into your product. You should always have a record of what you pay for your materials (don’t forget to include what you paid for shipping too). You should generally be recording this at the per unit level. Per-unit means tracking what it cost you per bead, per piece of paper, per foot or yard of fabric, etc., rather than just the entire string of beads, ream of paper, bolt of fabric, etc. (If you aren’t keeping track of your supply expenses, I highly recommend you get started with my inventory, cost & pricing template here).

etsy pricing formula - free pricing calculator worksheet

You might need to do some dividing to get to your per unit cost. For example, if you bought 100 beads, you should take the price and divide it by 100 to get the price per bead. If you bought a bunch of fabric, you’d calculate the price per square inch, foot or yard. This will help you determine how much a product you made with 1 bead or 1 yard of fabric cost you. Getting your supplies down to the unit helps you accurately calculate exactly how much one finished good cost you to make.

Profit Markup: This should be some number greater than 1. The gold standard is about a solid 4. This is a multiplier that ensures you’re not just covering your costs, but ALSO making a profit. The profit markup allows you to pay yourself and re-invest in your business. It gives you that cushion! A healthy profit markup also makes it possible to offer wholesale rates and discounts with EASE instead of with discomfort. And it also gives you some wiggle room if you need to adjust your pricing a bit. But stay as close to 4 as possible!

Labor: Just like with a “real” job, you must pay yourself an hourly rate. Decide what you want your hourly rate to be (please, at least pay yourself more than minimum wage!), and determine how long it took you to make the product. Labor cost should equal Time x Wage, so if you’re paying yourself $10 an hour and it took you half an hour to make it, pay yourself $5 for that product. You aren’t necessarily taking $5 out of the bank account when you sell this item, but it’s important to build a salary for yourself into the prices of your items so you can afford to pay yourself.

Overhead RateRemember to refer to this article to get the full rundown on overhead. Basically, overhead is all the other expenses you have that 1) go into your product, but you can’t get the exact amount per product (the cost of the thread you used in your apron, the ink you used to write the calligraphy, etc.), plus 2) all of the other business expenses you pay that don’t have directly go into a product, but keep your business running (advertising costs, a web domain, your crafting tools, etc.).

These NON SUPPLY costs are the expenses that eat into your profit and drain your revenue. If you aren't accounting for them somewhere in your pricing you aren't recovering them. This is why you can end up with tons of sales but NO MONEY IN YOUR BANK ACCOUNT!

The best way to include these expenses in your pricing formula is to come up with an average rate. You are basically putting a little chunk of these expenses into the price of everything you sell. Please refer to our overhead article for specific ways to calculate your overhead rate. I suggest calculating your rate based on your estimated products sold in a year.

Wanna see this in action?

Want to see this formula in action and try it out with YOUR products? Grab this free pricing formula worksheet

Click here to download

Now let’s work some hypothetical examples.

Wire-wrapped druzy ring

  • Supplies – That’s the cost of the wire and the druzy stone. The druzy stone cost me $3. I buy the wire in 30 feet spools. One spool costs me $8. So, I can either measure exactly how much wire I used for this ring, or I can make an estimated cost based on an average for each ring. Let’s say I use an average of 2.5 feet for each ring, so that gets me about 67 cents of wire in 1 ring ($8 per spool / 30 feet = $.267 per foot x 2.5 feet = $.67). Am I confusing you yet? (If this math confuses you, check out the template spreadsheet that will do it for you!) So, my supplies expense for this one ring is $3.67.
  • Labor – This ring takes me 15 minutes to make, and I want to earn $20 an hour. So 1/4th of an hour x $20 = $5 in labor for this ring.
  • Overhead Rate – In my hypothetical situation, let’s say these are my estimated overhead expenses for the year:
    $800  – Etsy fees
    $250 – Paypal fees
    $250 – Advertising & printing expenses
    $300 – Craft show fees
    $50   – Photo props
    $100 – Editing software
    $75   – Tools
    $275 – Indirect product costs
    $15   – Website costs
    = $2,115

Wow! That’s a lot of overhead! These costs add up, that’s why it’s important to include them in your pricing strategy somehow.

I’m going to calculate my overhead rate based on an estimated annual number of products sold. Last year, let’s say I sold 400 items. This year, I’m estimating that I will sell 500 pieces. $2,115 / 500 = $4.23 per item for overhead. So, my formula would look like this:

(Supplies x 4) + Labor + Overhead Rate = Retail Price

($3.67 x 4) + $5 + $4.23 = $23.91 for my retail price. I’d probably round up and sell it for $24 even.

The great thing about this formula – especially if you use that profit multiplier or markup of 4 (don’t cut it short, y’all!) – is that it leaves room for wholesale discounting or other promotional offers.

If I want to offer a typical wholesale discount (50% of my retail price), that gives me a wholesale price of $12, which still more than covers my costs and my overhead rate. Too often we set out retail prices so low that we are not financially able to even offer wholesale.

Rosette stud earrings

  • Supplies – Let’s say the rosettes cost me 20 cents a pair, 20 cents for the studs, and 5 cents for the earnuts. That means my supply expense is $.45.
  • Labor – I make a bunch of earrings at once, so each pair doesn’t take me too long. Let’s say I pay myself $2 for each pair.
  • Overhead rate – $4.23 as I calculated it in the above example, and you can use that same overhead rate across the board for all your products.

So, my formula would look like this:

(Supplies x 4) + Labor + Overhead Rate = Retail Price

($.45 x 4) + $2 + $4.23 = $8.03 for my retail price, so I’d likely charge $8 or $8.50 depending on how the wind is blowing that day.

Handmade Pricing – The Big Picture

Does it seem crazy that a ring that cost you less than $4 to make should be priced at $24? Or a pair of earrings that cost you less than $1 could sell for 8 times that amount? That is why soooo many artisans underprice their goods, or make awesome sales but never turn a healthy profit. It all boils down to two things when coming up with a pricing formula that works:

  1. Covering all of your costs – find a reasonable, doable way to include all your business costs in your pricing formula, not just the obvious ones, whether this is by using an overhead rate, a percentage markup, or something else that works for you.
  2. Making a profit – here’s the kicker. If all your business expenses are represented somewhere in your pricing formula, that little “x4″ profit multiplier is what will allow you to be profitable. To pay yourself. To leave money in your business to invest in stuff & grow. Too many entrepreneurs forget to include all their true costs in their formula, and profit multiplier that should be giving them a profit is really just covering all those forgotten expenses instead.

THE PRICE IS…WRONG? If you’re worried your pricing needs some help and you’re not sure where to go from here, check out my free workshop all about handmade pricing. We cover the key 3 components of a successful pricing strategy!

Trust me, it’s a lot easier to price your product for a profit now, even if it feels too high, and lower your price later for whatever reason, than to be in business for a while with prices that are too low, realize you aren’t going to have a sustainable business, and have to raise your prices later to stay open. Pricing high enough also allows you the flexibility to have seasonal sales and give out coupon codes. I delve more into the complexities of pricing in my other posts.

If this post gets your wheels turning about how you’ve been pricing your goods, check out this free handmade pricing formula worksheet. It’s got built-in formulas and comes with super simple video instructions to tell you exactly how to use it (even if you’ve got spreadsheet-phobia). Ready to master your pricing in order to grow a truly profitable, sustainable business? Don’t shirk off handling your pricing and grab your free worksheet here.

Click here to download

handmade pricing mistakes